villanybojlerek

A bojlerekről röviden, érthetően

A használati melegvíz előállítására az egyik legnépszerűbb eszköz a hazai háztartásokban a bojler, ami nem is csoda. A technológia fejlődésével ma már rendkívül korszerű bojlerekkel találkozhatunk, amelyek segítségével gyorsan és energiatakarékosan lehet vizet melegíteni és tárolni otthonunkban. Lássuk, mit érdemes tudni a bojlerekről!

Mi is pontosan a bojler?

A bojler elsődleges funkciója a csővezetékből érkező, előre meghatározott mennyiségű víznek a felmelegítése és melegen tartása. Az évek során a gyártók igazán kitettek magukért, ami a készülékek fajtáit és működésüket illeti, így napjainkra számtalan variációval találkozhatunk a piacon. Alapvetően azonban két kategóriába sorolhatók a bojlerek működésüket tekintve. A vízmelegítő rendszer alapján lehetnek zárt és átfolyós rendszerű bojlerek, valamint a bennük lévő nyomás alapján zárt és nyitott rendszerű bojlerek. A működéshez szükséges energiát típustól függően többféle forrásból nyerheti, pl. földgáz, fűtőolaj, propán vagy akár elektromosság.

Az elektromos bojlerek

A villanybojlerek napjaink leginkább elterjedt vízmelegítői, miután az egyik legenergiatakarékosabb és gazdaságosabb megoldás. Ráadásul, ha a csap közelében helyezzük el, minimalizálható a hőveszteség, aminek köszönhetően nagymértékben megnő a berendezés élettartama is. A  klasszikus villanybojlerek egy elektromos ellenállás által felmelegített fűtőszál segítségével melegítik fel a vizet. A kialakításuk lehet álló vagy fekvő, 200 literes tartály fölött általában az előbbi változatban készülnek. A kivitel jelentőségét azok érzik át igazán, akiknek szűkösebb hely áll rendelkezésre a bojler számára.

Milyen szempontok alapján válasszunk bojlert?

Legelőször is azzal vessünk számot, hogy egy nap hány ember fogja használni a vízmelegítőt. Vegyük figyelembe az illetők életkorát, valamint mosdási szokásaikat. Ezután gondoljuk át azt, hogy hová fogjuk helyezni a készüléket, miután ez is befolyásoló tényező lehet választáskor.

Érdemes még figyelembe venni a bojler alap- és extra funkcióit, mert sok múlhat rajtuk mind energiatakarékosság, mind kényelmi szempontból. Egyes berendezések pl. gyorsan képesek nagyobb mennyiségű vizet felmelegíteni, míg léteznek hosszabb felfűtési idővel, viszont energiatakarékosabb módon működő bojlerek, így nyitott szemmel közlekedjük vásárlás alkalmával.  Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, inkább kérjük mindig szakember segítségét.